Новий крок
у розвитку мистецтва
Зах╕днолемк╕вського краю
Лемк╕вщина ма╓ свою славну ╕стор╕ю. Тисячу рок╕в тому (992--993) край цей ув╕йшов до складу Ки╖всько╖ Рус╕ -- батьк╕вщини наших предк╕в. В╕д тод╕ в далеких горах став пом╕тним розвиток науки, культури, мистецтва. Саме тут народилися ╕ творили тепер уже нам нев╕дом╕ автори шедевр╕в церковного живопису з Ван╕вки, Дальови, Тилича... Тут переписувалися давн╕ церковнослов'янськ╕ книги. Тут росли славн╕ борц╕ за народне визволення Андр╕й Савка, Василь Баюс. Тут творили ╤ван Прислопський, Володимир Хиляк, Богдан-╤гор Антонич, Григор╕й Гануляк.
Природа Лемк╕вщини надихала талантом маляр╕в Никифора Дровняка, ╤вана Русенка, скульптор╕в ╤вана Кавку, Михайла Орисика, Олексу Стецяка. З традиц╕ями р╕дного краю пов'язана творч╕сть сучасних укра╖нських митц╕в Василя Одрех╕вського, брат╕в Мирона ╕ Юр╕я Амб╕цьких, ╤вана Мердака, Андр╕я Сухорського. Любов до р╕дно╖ Лемк╕вщини, немов джерельце з житт╓дайною кришталево чистою водою, да╓ енерг╕ю, творчу наснагу лемков╕, якого доля закинула в далеку Кал╕форн╕ю (США) Василев╕ Мадзеляну. Нажаль, в Укра╖н╕ творч╕сть нашого земляка була нев╕домою. Тепер ми зна╓мо з чи╓╖ вини це сталося.
Творч╕сть земляка ╕ мен╕ донедавна не була знана, хоч, щоправда, з його братом Семеном познайомився в к╕нц╕ 80-х в Польщ╕ на лемк╕вському фольклорно-етнограф╕чному фестивал╕ "Ватра". Перебуваючи навесн╕ 1992 р. в США, мав нагоду зустр╕тися з вих╕дцями Лемк╕вщини, як╕ проживають у м. Ватервлiет, Н. Й. Серед них був ╕ м╕й давн╕й знайомий Семен Мадзелян.Тод╕ в╕н розпов╕в про брата, вельми зд╕бного м╕тця, а також подарував для нашого лемк╕вського музею у Львов╕ к╕лька братових гравюр на лемк╕вську тематику.╚Я скажу братов╕, ╕ в╕н вам в╕д╕шле б╕льше тридцяти...╩ -- додав.
Справд╕, через к╕лька тижн╕в над╕йшла посилка. Тридцять три чудов╕ гравюри розпов╕дають про ╕стор╕ю, побут, культуру лемк╕в. Виникла ╕дея видати в Укра╖н╕ альбом мистецьких твор╕в нашого земляка. Саме тут, у Львов╕, де прожива╓ велика група лемк╕в.
Братам Василев╕ ╕ Семену Мадзелянам ╕дея ця сподобалась. Василь над╕слав альбом фотограф╕й сво╖х твор╕в, Семен -- пояснювальн╕ тексти до тридцяти трьох братових гравюр на лемк╕вську тематику. У лист╕ Василь написав: ╚...Коли я жив молодим хлопцем на Лемк╕вщин╕, зац╕кавився походженням земляк╕в. Нажаль, я н╕чого не зм╕г знайти з ╕стор╕╖ нашого лемк╕вського племен╕. Традиц╕йн╕ розпов╕д╕ старших людей села зводилися до того, що ми ╓ русини-лемки. Декотр╕ з людей ╕нтерпретували поняття ╚русин╩ як╚рос╕янин╩ (москаль), ╕нш╕ -- як укра╖нець. Серед тих╚"╕нших"╩ був м╕й с╕льський учитель Михайло Гуцалюк (батько знаного митця Любослава Гуцалюка), який утвердив в мен╕, що я ╓ русин-укра╖нець. М╕й батько (перебував п╕д впливом старорусин╕в -- ╤. К.) нав╕ть не захот╕в записати мене в укра╖нську бурсу в Новому Санч╕ ╕ казав, що не бажа╓, щоби йому я ╚за пецом Укра╖ну будував╩. А я все-таки опинився в згадан╕й бурс╕, а згодом пере╖хав до Тернополя на Под╕лл╕. Хоч навчався я в польськ╕й г╕мназ╕╖, вже на той час був переконаним укра╖нцем. Про ╕стор╕ю лемк╕в згодом, вже у США, дов╕дався з "╤люстровано╖ ╕стор╕╖ Лемк╕вщини" Юл╕ана Тарновича ╕ останньо Ваших статей.
Коли малим хлопцем заходив до церкви, то в першу чергу захоплювався ╕коностасом, де все було гарно змальоване, глибокозм╕стовне. Пот╕м я задумав в╕дтворити у гравюрах ╕стор╕ю ╕ культуру лемк╕в ╕ назвав цикл праць "Лемк╕вський ╕коностас". Зак╕нчив опрацювання колекц╕╖ в 1992 р., присвятивши ╖╖ тисячол╕ттю при╓днання Лемк╕вщини князем Володимиром до Рус╕-Укра╖ни у 992 р.
Тому що я прожив на Лемк╕вщин╕ б╕ля 12 рок╕в,то джерелом мо╖х дальших знань про р╕дний край став м╕й брат Семен, який сво╖м описом доповнив зм╕ст деревор╕з╕в. Завершивши цикл, я подумав, що добре би видати альбом гравюр разом з поясненнями брата як родинну пам'ятку... Ми це робимо не з особистих корисних мотив╕в, а хочемо в як╕йсь м╕р╕ допомогти нашим землякам краще п╕знати себе ╕ повернути на правдиву дорогу тих, що нас д╕лять ╕ тих, що "замулюють"╩ нашу правдиву ╕сторичну д╕йсн╕сть... *
* З листа В. Мадзеляна в╕д 1 лютого 1993 р.
Василь Мадзелян народився 22 червня 1917 р. у Монессен, Пенсильван╕я, США. Коли йому минуло три роки його родина повернулася на Лемк╕вщину в село Б╕льцареву (Б╕нчарову), що у Новосанч╕вському во╓водств╕ в Польщ╕. Там зак╕нчив с╕льську школу ╕ став учнем г╕мназ╕╖ в Новому Санч╕, а через три роки перев╕вся до г╕мназ╕╖ ╕мен╕ Ю. Словацького в Тернопол╕. П╕сля матури у 1937 р. повернувся на Лемк╕вщину, але вже наступного року ви╖хав до Пенсильван╕╖. Пробувши 20 рок╕в у в╕йську, у 1961 р. вийшов на пенс╕ю в чин╕ майора американсько╖ арм╕╖. П╕д час в╕йськово╖ служби зак╕нчив Mериляндський ун╕верситет, отримавши диплом бакалавра. Студ╕╖ продовжував у м. Сакраменто, Кал╕форн╕я, здобувши у 1964 р. диплом маг╕стра мистецтва та св╕доцтво на право вчителювання. У 1964 -- 1979 рр. викладав у середн╕й школ╕ рисунок, малювання: живопис (ол╕я, акварель), граф╕ку (гравюра, л╕тограф╕я, дереворит, л╕норит), керам╕ку, скульптуру ╕ фотограф╕ю. Як бачимо, проф╕ль творчост╕ р╕зноб╕чний, багатогранний. З 1979 р. живе ╕ працю╓ в Кал╕форн╕╖.
Мистецтвом В. Мадзелян ц╕кавився усе сво╓ св╕доме життя. Спочатку малював вуглем вершник╕в-козак╕в на ст╕нах кухн╕ в батьк╕вськ╕й хат╕, за що йому нер╕дко дор╕кала (зв╕сно, без злост╕) мати. Все ж найб╕льш продуктивними роками у мистецтв╕ були роки навчання в ун╕верситет╕ та вчителювання.
Був учасником численних персональних ╕ колективних виставок, б╕льш╕сть яких була влаштована в П╕вн╕чн╕й Кал╕форн╕╖. За велик╕ творч╕ здобутки неодноразово нагороджувався дипломами, пам'ятними сувен╕рами. Про його "твори" -друкувалися схвальн╕ реценз╕╖. Василь Мадзелян бере активну участь угромадському житт╕, ╓ членом к╕лькох культурно-мистецьких орган╕зац╕й, виступа╓ з лекц╕ями на мистецьк╕ теми, часто обира╓ться членом мистецьких жюр╕, пост╕йно шука╓ нових форм у творчост╕, ╓ справжн╕м новатором на художн╕й нив╕. Працю╓ одночасно в р╕зних жанрах. Вважа╓ доц╕льним, щоб в його творах не ламалися основн╕ закони мистецтва, правила композиц╕╖, техн╕чн╕ вимоги. Понад усе намага╓ться аби його твори виростали з його власних емоц╕й, ╕ндив╕дуальних особливостей, настрою.
В. Мадзелян -- тонкий живописець. В╕н майстер кра╓виду, багатого колоритом, вишукан╕стю форм, ф╕л╕гранн╕стю деталей. Пейзаж╕ "В╕льхи", "Руська р╕ка коло Донкин Мил", "Веч╕рн╕й пейзаж" та ╕нш╕ нагадують кра╓види Лемк╕вщини. Ряд полотен сво╓р╕дною яскравою гамою, формами чимось наближен╕ до твор╕в сх╕дних майстр╕в, зокрема Япон╕╖ та Китаю. Прекрасно вт╕лений задум у картинах ╚"Спок╕й побережжя Сономи", "Кал╕форн╕йське побережжя", в яких добре в╕дчутн╕ краса природи, прост╕р. Сповнена л╕ризмом ╕ теплом робота "Лемк╕вський бача", м╕сце яко╖ в одному ряду з шедеврами всеслов'янського образотворчого мистецтва.
Ц╕кав╕ керам╕чн╕ кубки, вази, горщики, розписан╕ встил╕ давньогрецько╖ керам╕ки. Деяк╕ вироби прикрашен╕ укра╖нським геометричним орнаментом та ╕ншими декоративними мотивами. ╤ в ц╕й галуз╕ проявля╓ себе В. Мадзелян майстром найвищого класу.
Ориг╕нальн╕ витвори митця у мал╕й скульптур╕, в основному вони представляють тваринний св╕т. Треба зазначити, що окрем╕ композиц╕╖ створен╕ п╕д впливам лемк╕вських традиц╕й круглого р╕зьблення -- це "Б╕зон" (кам╕нь), "Б╕зон" (бронза), "Ведмежатко" (дерево).
Василь Мадзелян -- неперевершений майстер граф╕ки. Якщо у живопис╕ велику увагу в╕н прид╕ля╓ деталям, що робить образ приваблив╕шим ╕ реал╕стичн╕шим, то у граф╕ц╕ уника╓ нагромадження деталей. Тут в╕н йде шляхом вдалого узагальнення, вид╕ляючи найголовн╕ше, нада╓ персонажам необх╕дно╖ житт╓вост╕, динам╕чност╕, психолог╕чно╖ правдивост╕ ╕ виразност╕.
Серед граф╕чних твор╕в нелемк╕всько╖ тематики,як╕ не ув╕йшли до альбому, варто згадати глибоко-психолог╕чний образ зажуреного чолов╕ка "...╕ що тепер?", образ хитрого "С╕льського ф╕лософа", повн╕ тонко╖ дел╕катност╕ ╕ динам╕чност╕ "Птиц╕, кв╕ти ╕ бджоли", "Коняч╕ пустощ╕" та ╕н.
До альбому включено цикл гравюр з лемк╕всько╖ тематики. Ус╕ вони (33 роботи) под╕ляються на чотири тематичн╕ розд╕ли: 11 -- ╕стор╕я лемк╕в, 8 -- господарськ╕ роботи, 4 -- народн╕ промисли, 10 -- побут. ╤сторичний розд╕л в╕дкрива╓ гравюра п╕д символ╕чною назвою "Прапрад╕до". На фон╕ г╕р, л╕с╕в гордо сто╖ть струнка, поважна ╕ непохитна постать предка в традиц╕йн╕й чуган╕, в образ╕ вдало уособлена впевнен╕сть господаря г╕р в тому, що в╕н з незапам'ятних час╕в ╓ справжн╕м володарем народного багатства, автохтоном краю. Його оч╕ св╕тяться в╕двагою, справедлив╕стю, г╕дн╕стю. В╕н н╕би просить прийдешн╕ покол╕ння: "Ст╕йте непохитно в оборон╕ наших р╕дних г╕р, не в╕ддавайте ╖х у руки неприятеля". Вдало переда╓ дух давньо╖ ╕стор╕╖ Карпат гравюра "Свят╕ Кирило ╕ Мефод╕й". Перш╕ християнськ╕ вчител╕, як╕ ще у ╤Х ст. принесли нам слов'янську азбуку, християнську рел╕г╕ю сх╕дного грецького обряду, над╕ляють благословенством лемк╕вську родину. В цьому твор╕ п╕дкреслено щиру повагу мешканц╕в зах╕дних Карпат до ╕стор╕╖, рел╕г╕╖, науки.
На ╕нш╕й гравюр╕ в╕дтворена ╕сторична под╕я в Карпатах час╕в Ки╖всько╖ Рус╕, коли державний кордон проходив по р╕чц╕ Попрад. Назва твору "Ту Попрад, а дал╕ то юж ляхи", на якому пастух, показуючи на зах╕д, поясню╓ щось княжим во╖нам. У гравюр╕, очевидно йдеться про пох╕д ки╖вського князя Володимира у 992 р. в зах╕дн╕ Карпати ╕ при╓днання земель тепер╕шньо╖ Лемк╕вщини до Ки╖всько╖ Рус╕. Перебування в склад╕ Рус╕ позначилося економ╕чним розкв╕том г╕рського краю, швидким розвитком осв╕ти, культури, мистецтва, науки. Три з половиною стол╕ття перебували зах╕дн╕ Карпати у склад╕ Рус╕. Але у 1340 р. нагрянуло горе. Земл╕ ц╕ загарбала Угорщина (п╕вденн╕ схили) ╕ Польща п╕вн╕чн╕ схили зах╕дних Карпат. Ц╕й тем╕ происвячена робота "Лядська навала 1340".Сувор╕ во╖ни Реч╕ Посполито╖ неприязн╕ до мешканц╕в зах╕дних Карпат. Повсюдно заведено панщину ╕ селяни несуть тяжкий хрест з того часу. Доведен╕ до в╕дчаю люди почали п╕дн╕матися на визвольну боротьбу, котру очолили народн╕ месники-зб╕йники, орган╕зовуючи в тяжкодоступних м╕сцях загони, дружини. У робот╕ "Танець зб╕йник╕в б╕ля соб╕тки" автор вдало вловив характери народних визволител╕в. Особливого розмаху набрала боротьба п╕д час визвольно╖ в╕йни укра╖нського народу 1648--1654 рр. Гравюра "З Богданом на ляхи" створена на п╕дстав╕ ╕сторичних факт╕в ╕ св╕дчить про в╕ков╕чну ╓дн╕сть лемк╕в з ус╕м укра╖нським народом. У 1651 р. лемк╕вськ╕ селяни начол╕ з╕ зб╕йницьким отаманом Андр╕╓м Совкою п╕дняли повстання на допомогу Б. Хмельницькому.
╤сторичного 1848 р. панщина була скасована. Ця под╕я змальована у гравюр╕ "Хрест подяки з нагоди скасування панщини". Однак, под╕я ця не принесла селянам вол╕ ╕ полегшення, чого вони спод╕валися. Вчорашн╕ кр╕паки не мали змоги викупити грунту ╕ змушен╕ були покидати р╕дн╕ гори та подаватися назароб╕тки за океан. Про ем╕грац╕ю розпов╕да╓ гравюра з гумористичною назвою "За вельку млаку". Лемко з ж╕нкою стоять на палуб╕ пароплава ╕ з жалем вдивляються в недосяжну далечину - у б╕к р╕дного краю.
Гравюра "Талергоф" розпов╕да╓ про трагед╕ю, яку пережили лемки п╕д час Першо╖ св╕тово╖ в╕йни, коли австр╕йськ╕ жандарми взяли до талергофського концтабору понад три тисяч╕ лемк╕вських селян та ╕нтел╕генц╕╖. Понад 150 в'язн╕в загинуло.
Сповнен╕ душевним болем дв╕ наступн╕ роботи, у яких в╕дтворен╕ под╕╖ перших рок╕в п╕сля Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Це "Акц╕я ╚В╕сла" 1947 року╩ ╕ "Явожно". На перш╕й зображена група лемк╕в, як╕ гнан╕ солдатами та пол╕ц╕╓ю, прямують у нев╕доме завтра. Понад сто тисяч укра╖нц╕в (лемк╕в) зах╕дних Карпат польськ╕ власт╕ насильно депортували на п╕вн╕чно-зах╕дн╕ земл╕ для швидкого ╕ повного ╖х винародовлення. Непок╕рних жорстоко карали у концтабор╕ "Явожно". На гравюр╕ -- за колючими дротами п╕дв╕шений до стовпа вмира╓ один з наших земляк╕в.
Окрем╕ гравюри присвячен╕ с╕льськогосподарським роботам на Лемк╕вщин╕ в р╕зн╕ пори року. Хочеться в╕дзначити, насамперед, велику етнограф╕чну варт╕сть твор╕в. Автор дуже добре ор╕╓нту╓ться в особливостях с╕льськогосподарсько╖ техн╕ки, засоб╕в транспорту лемк╕в. На гравюр╕ "Зима в Карпатах" зображений лемко-газда з хлопцем (мабуть, сином), що вивозять з л╕су дерев'яну колоду. Автор правдиво зобразив т╕ характерн╕ елементи, як╕ в╕др╕зняють традиц╕╖ лемк╕в в╕д традиц╕й ╖х сус╕д╕в у д╕лянц╕ транспорту, упряж╕на коней, народного одягу.
На гравюр╕ "Весна" господар з сином орють ниву. Плуг тягнуть воли, запряжен╕ у ярмо. Вдало показана форма комб╕нованого (зал╕зо, дерево) саморобного плуга, кол╕шн╕. Гравюра "Няньо косить" осп╕ву╓ л╕то на Лемк╕вщин╕ -- с╕нокоси, жнива. Автор достов╕рно в╕дтворив форму знарядь кошення трави, зернових. Дуже при╓мне враження справля╓ гравюра "Дай Боже". П╕сля виснажливо╖ прац╕ у пол╕ газда спожива╓ об╕д, що його приготувала газдиня. Тут бачимо ╕ польову колиску ╕ знаряддя прац╕ (грабл╕, тризуб╕ дерев'ян╕ вила), як також особливост╕ л╕тнього народного одягу газди ╕ газдин╕. На аркуш╕ "Ос╕нь, ос╕нь вже... "╩ бачимо газду, що зр╕за╓ на грядц╕ велик╕ головки капусти, а господиня з сином складають ╖х на воз╕.
Домашн╕ ж╕ноч╕ роботи змальован╕ у "Баба роблять масло", "Мама мелють зерно", "Д╕вча пере". Дуже тонко вловлена р╕зниця в одяз╕ найстаршо╖ господин╕, молодиц╕ ╕ д╕вчини. Повн╕стю в╕дтворений ╕нтер'╓р, реч╕ домашньою вжитку. Добре схоплена динам╕чн╕сть традиц╕йних вид╕в ручно╖ ж╕ночо╖ прац╕.
Дек╕лька гравюр присвячен╕ народним промислам. Аркуш "Каменяр╕ з Бортного" розпов╕да╓ про народних ум╕льц╕в, як╕ з п╕сковика виробляли мистецько╖ вартост╕ надгробки, жорнян╕ ╕ млинськ╕ камен╕, точила, нав╕ть плитки для тротуар╕в. "Д╕до роблять гонти" да╓ уявлення про промисел обробки дерева. Автор вдало змалював давн╕ знаряддя обробки деревини ╕ процес прац╕. Про народних дротар╕в розпов╕да╓ тв╕р "Дротар з Б╕ло╖ Води". Тут задокументований дуже давн╕й промисел лемк╕в к╕лькох найб╕льш зах╕дн╕х с╕л-- дротування розбитого посуду. Гравюра "Мазяр з Лося" розпов╕да╓ про ╕нше популярне серед лемк╕в заняття. Селяни з Лосього б╕ля Горлиць виробляли з нафтового сир╕вцю (ропи) мазь для воз╕в ╕ техн╕чних машин. Свою продукц╕ю розвозили на спец╕альних возах майже по ц╕л╕й ╢вроп╕.
К╕лька роб╕т присвячен╕ побутов╕ лемк╕в, ╖х щоденному життю. Про родинн╕ звича╖ розпов╕дають аркуш╕ "Хрещення дитини", "Вес╕лля", "Со святими упокой... ". Автор вдало п╕дкреслив ╓дн╕сть традиц╕йних звича╖в лемк╕в з под╕бними звичаями всього укра╖нського народу. Незаперечною ц╕нн╕стю твор╕в ╓ детальне в╕дтворення особливостей святкового народного одягу лемк╕в зах╕дно╖ частини краю. Про славн╕ лемк╕вськ╕ храмов╕ свята (к╓рмаш╕), в╕дпусти розпов╕да╓ гравюра "На одпуст до Висови". Сво╓р╕дн╕ традиц╕йн╕ сценки "Колядування", "Великдень". Вони ╓ орган╕чним доповненням до теми про народну обрядов╕сть, що сво╖м кор╕нням сяга╓ ще дохристиянських час╕в.
Завершу╓ сер╕ю гравюра "Лемк╕вська ватра". Вжеб╕льше десяти раз╕в збиралися тисяч╕ лемк╕в з ус╕╓╖ планети на фольклорно-етнограф╕чний фестиваль, що орган╕зову╓ться лемками в Польщ╕, спочатку в Бортному, а п╕зн╕ше в Ждин╕, б╕ля Горлиць. На аркуш╕ бачимо старосту "Ватри", який запалю╓ вогнище --символ процв╕тання ╕ згоди. Мною подан╕ занадто коротк╕ пояснення до гравюр Василя Мадзеляна. Справа в тому, що б╕льш детальним доповненням до сказаного ╓ пояснювальн╕ тексти брата митця Семена Мадзеляна.
╤ван Красовський.
Index
Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Monday, May 19, 1997
Most recent revision Saturday, October 23, 1999