ВЕЛИКДЕНЬ
Великдень на Лемк╕вщин╕ майже н╕чим не вiдрiзнявся в╕д Великодня у решт╕ Галичини, що довг╕ вiки була ╓диною вiд Збруча до Попраду. Адм╕н╕страц╕йно аж до 1939 р. належала до Перемиського ╓пископату, що означало непод╕лн╕сть Львiвсько╖ митропол╕╖. Яке значения мала Лемк╕вщина в галицькому церковному житт╕ св╕дчить i той факт, що митрополитом був лемко Сильвестр Сембратович.
Звичайно Великдень уявля╓ться погожим, веселим, щасливим. Уявля╓ться з теплою весняною росою, першими пiсля зими кв╕тами i чудовою музикою трьох дзвон╕в, котрi сповiщали св╕ту перемогу життя над смертю.
На жаль, в наш╕й ╕стор╕╖ вiдомi Великодн╕ холодн╕, сумнi,нещасливi, нав╕ть траг╕чн╕. Поминаючи ╚конфедерат╕в╩, ╕ншу б╕ду в наших горах, в Першу св╕тову вiйну забрали на фронт не т╕льки газд╕в, але i священик╕в до Талергофу. Забрали з лемкiвських церков дзвони i люди з жалем i в сльозах сп╕вали: ╚Христос воскресе iз мертвих...╩ i д╕лилися свяченим яйцем. Але не втрачали над╕╖ п╕сля вiйни купити новi дзвони, i купили! В Другу св╕тову вiйну знову зан╕м╕ли лемкiвськi великодн╕, знову перетоплено свят╕ дзвони на грiшну i смертельну зброю. ╤ коли ц╕лий християнський св╕т радувався мирним пово╓нним Великодням, лемки страждали вiд терору, про який не чув н╕хто у XX ст. Грабовано наш доробок, палено ц╕л╕ села, стрiляно до лемк╕в як до бездомних пс╕в, мучено ╖х в Явожно i рiзних тюрмах i гнано як худобу на далеку чужину. Чи може йти мова про веселий Великдень? Лемко, не маючи р╕дного храму, святив паску в Римо-католицькому костел╕ але так╓ свячене ставало к╕сткою в горлi. А який Великдень у сво╓му обрядi, коли з вулиц╕ долина╓ глум з цього найбiльшого свята, в поливаний понед╕лок на полях гуркочуть трактори, а на трет╕й день свят сам, схиливши голову, йдеш за плугом. Внуки хоч i при╖дуть з м╕ста до д╕да i баби на Великдень, але говорять по-польськи i крашанка для них не така вже й рад╕сть. А д╕дам шкода великоднiх дзвон╕в, теплих дерев'яних хиж, весняних зелених гiр i змарнованого на чужин╕ життя.
Previous Page. .Next Page
Index
Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Wednesday, April 09, 1997
Most recent revision Wednesday, January 14, 1998