Funeral

"СО СВЯТИМИ УПОКОЙ"

Звичайно, молодi, здоровi люди рiдко задумуються про те, що наше життя в кожн╕й хвилин╕ може зак╕нчитися, як луска╓ дощова булька. Навiщо журитися неминучим, а к╕нець прийде сам собою по довгих роках життя. Але дiйснiсть жорсток╕ша: син швидше вмира╓ вiд батька, а дiд ронить сльози над могилою внука. Так велося вiд вiкiв i буде, доки ╕сну╓ свiт. ╤ нема ╕ншого пояснення крiм нем╕чних людських слiв: ╚Така Божа воля╩. Гарна то прикмета погодитись з долею, якою б вона не була, бо надмiрне оплакування близьких вкорочу╓ наше життя.

На Лемк╕вщин╕, як i в ц╕лому християнському свiтi, померлим вiддавали належн╕ почест╕ i н╕коли не згадували про них погано, хоча б тi i заслужили на це. Виняток становили самогубц╕, котрих ховали без християнського обряду за муром цвинтаря. Але такi випадки на Лемк╕вщин╕ буди винятком.

Померлого мили, голили, вбирали в чисту одежу i клали на лаву за стiл, вистелену соломою. З церкви приносили настiльний хрест, два св╕чники, в яких безперервно горiли свiчки до моменту винесення тiла з хати.

Як людина помирала, то близьк╕ зупиняли стрiлки годинпика, розмовляли пошепки, не виконували жодних важких i польових робiт. Ввечер╕ сходились близьк╕ сусiди, родич╕ i молились за душу померлого. Зранку на другий день приходив столяр i зн╕мав мiру, щоб зробити вiдповiдну труну. На другий день приходив т. зв. ╚оглядач╩-людина уповноважена урядом, яка могла розп╕знати натуральну смерть i вiдрiзнити ╖╖ вiд летарг╕чного сну чи випадково╖ смертi. Без його посв╕дки не можна було ховати пок╕йника. На другий вечiр приходив дяк або ╕нший читець, який за 4-5 годин читав вголос Псалтир, маючи при цьому лише одну каротку перерву. Зiбран╕ люди поводилися дуже тихо i уважно слухали не ц╕лком зрозумiлу ╖м старослов'янську мову.

За всi три дн╕ померлому рано i ввечерi пов╕льно дзвонив дзв╕н, котрий н╕би навiки прощав свого парохiянина. Решта обряду належала до священика, який по панахидi зепечатував могилу. Тiльки запрошен╕ люди йшли до хижi померлого на ╚смутну гостину, де при чарц╕ розважали смуток родини померлого.

Previous Page. .Next PageIndex

Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Wednesday, April 09, 1997
Most recent revision Wednesday, January 14, 1998