Wedding, wedding...

ВЕС╤ЛЛЯ, ВЕС╤ЛЛЯ...

Одним з найбiльш пам'ятних дн╕в у житт╕ людини ╓ безперечно день весилля, яким би вес╕лля не було: ╚гучним на ц╕л╕ гори, скромним, тихим, церковним чи цивiльним. Багато чого з роками забува╓ться, але весiлля-нiколи. Переважно воно веселе i повне рожевих мрiй на майбутне, якi ╕нколи збуваються. ╤нколи немилосердна доля все переплута╓, приходять розчарування i бiль, модне зараз розлучення, але вес╕лля залиша╓ться в пам'ятi назавжди. Потiм одружуються знову, щоби ╚попасти на сп╕льний характер╩. Вiдомi вес╕лля для ма╓тку чи слави, а тому нещасливi, але в цей день треба бути веселим хоч ╚самi сльози ллються╩. Все це бувало i на Лемк╕вщин╕, окрiм, звичайно, розвод╕в. Оженився - пропало, жий з нелюбом до гробово╖ дошки. На цю тему особливо велика у лемк╕в сп╕вана спадщина.

Але повернемося до бучного весiлля ╚на ц╕л╕ гори╩ - направду веселого i щасливого, бо таких весiль було найб╕льше. Як прекрасна карпатська природа, неповторн╕ лемкiвськi гори, такi ж неповторн╕ були колись наш╕ весiлля в рiзних районах чи нав╕ть сусiднiх селах. Якщо в Кроснянщин╕ дружби носили топ╕рц╕, закачурен╕ капелюхи з малими крисами, то вже на зах╕дн╕й Лемк╕вщин╕ цього не було. Тут дружба мусив мати в руц╕ криву козацьку шаблю (дерев'яну) i капелюх з великою тулi╓ю). Топ╕рц╕ тут вважалися польськими (гуральськими) i про них не могло бути навiть мови. Також дружки в останн╕ роки крiм тибетних запасок мусiли мати гарно вишит╕ блюзки i гарн╕ оздоблен╕ намистинами корсетки (той стрiй п╕сля нашого вигнання названо крак╕вським). Крiм того i дружби i дружки мали багато прикрас: блиск╕ток, пер, стрiчок. Т╕льки молодi були в бiлих ╚повияках╩ (мелодий тiльки сорочц╕), заквiтчаних миртою i барв╕нком.

На лемк╕вським весiллi не було звичаю кричати ╚г╕рко╩, щоб молод╕ для втiхи гостей раз по раз ц╕лувалися за столом. ╢диний раз молодi ц╕лувалися прилюдно в присутностi священика п╕сля шлюбу.

Прекрасною була давня лемкiвська традиц╕я весiлля з Богом на устах, з веселим сп╕вом i невинним жартом. Пiд к╕нець весiлля хтось вже захриплим голосом обов'язково нагадував молодим: "Весiлля ся к╕нчит, бiда ся зачинат - пан╕ млада плаче же юж не витримат".

Previous Page. .Next PageIndex

Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Wednesday, April 09, 1997
Most recent revision Wednesday, January 14, 1998