Christening

ХРЕСТИНИ

Ой веселi то були лемки як хижа в хижу, село в село, гора в гору сусiдували на сво╖й вiд вiкiв землi. ╤ на дiти тодi був добрий урожай, так, що 6 - 10 д╕тей в родин╕ було нормальним явищем. Д╕ти часто хвор╕ли, вмирали, але н╕хто не робив з того трагед╕╖. Решта росли як на дрiжджах i врешт╕-решт знаходили м╕сце п╕д сонцем. Родичi неохоче д╕лили господарство i звичайно передавали його найстаршому синовi. ╤ншим дiтям призначався спадок i приставай де хочеш, або мандруй ╚за вельку млаку╩ в пошуках шастя.

Сам обряд св. Тайни Хрещення вiд Попраду по Дон був такий самий. Навiть iмена, що давалися при хрещенн╕ були тi самi, що в Полтав╕, Винниц╕: Серг╕╖ i Настi, Кузьми i Мотрi, Василi i Орини, ╤вана в метрику вписували ╚╤ван╩ але кликали вже по-тутешньому ╚Ваньо╩. Можливо хрестини, якi тут називали ╚кстини╩ були де в чому вiдмiнними навiть вiд хрестин в порiвняно близькому Львов╕, бо лемки були дуже винахiдливi i не подiбнi де в чому до решти укра╖нського народу. Саму гостину кстин не було важко приготувати, бо гостi, куми, сусiди, родина напередодн╕ наносили всякого добра, а господарям вистачало зняти шк╕ру з якогось барана i звичайно, купити пива, вина чи гор╕лки (самогону до Друго╖ св╕тово╖ вiйни тут не знали). Просили i двад'ять пар кумiв, якi несли до церкви крижма-хустини або шматки нового полотна. Хресними батьками були тiльки дво╓ з найближчо╖ родини.

Часто кстини справляли з музикою, т. зв. гран╕ кстини, i гостi ╖ли, пили i тапцювали до самого ранку. Такi кстини мав i я, а грали на них лемкiвськi цигани аж з Устя Руського, про що розповiдали менi мама i баба Марина. Мо╖ батьки поженилися в емiграцi╖ в Пенсильван╕╖ i по Перш╕й свiтовiй вiйнi привезли з собою двох малих ╚гамериканiв╩. Я народився вже на сво╖й лемкiвськiй печi i мабуть тому мо╖м батькам було так весело, шо до мо╖х кстин доклали ще золотий таляр. Дали мен╕ звичайне лемк╕вське iм'я Симеон, що в наш╕й говiрцi звучить як Семан. Мо╖ брати - то Василь i Миколай. Звичайнi iмена в лемкiвськiм селi.

Previous Page. .Next PageIndex

Copyright © 1997 Jon W. Madzelan
This Home Page was created on Wednesday, April 09, 1997
Most recent revision Wednesday, January 14, 1998